عبور از بحران انتخابات با امضای توافق‍نامه تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان

آذوح: رقیبان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان توافق‌نامه‌ای را امضا کرده اند که بر اساس آن، همراه یکدیگر دست به کار تشکیل یک دولت وحدت ملی خواهند بود. همزمان روند بازشماری آراء برای تعیین برنده ادامه دارد.
به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی، روز جمعه توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند و پیمان بستند که همکاری‌ها با یکدیگر را فارغ از هر نتیجه‌ای در بازشماری آراء ادامه دهند.
در متن این بیانیه آمده است: «ما به همکاری با یکدیگر بر مبنای نظرگاه مشترک‌مان درباره آینده کشور خویش متعهد هستیم
تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، رقیب احمد غنی در انتخابات ۱۴ ژوئن افغانستان، با انتشار اسناد و مدارک مدعی تقلب گسترده در انتخابات با همکاری نهادهای ملی و بین‌المللی به نفع احمد غنی شده بود. بر اساس نتیجه مقدماتی که کمیسیون مستقل انتخابات آن را اعلام کرد، احمد غنی پیشتاز رقابت بود.
جنجال بر سر انتخابات همزمان با عقب‌نشینی نیروهای ناتو از افغانستان، این کشور را با بحرانی سیاسی روبررو کرد.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، که به عنوان میانجی‌گر در کابل حضور داشت، با استقبال از توافق به‌دست‌آمده آن را راهی برای نجات افغانستان از خطر آشوب سیاسی توصیف کرد. با این حال، توافق پیشین دو نامزد که آن هم با تلاش جان کری به دست آمده بود، دیری نپایید.
عبدالله نیز که در کنفرانس مطبوعاتی کنار کری و احمد غنی ایستاده بود، توافق به‌دست‌آمده را گامی به پیش در راستای تقویت وحدت ملی دانست.
همچنین احمد غنی نیز اظهار داشت که «ما به یکدیگر اعتماد داریم» و افزود: «ما برای تحقق این مسئولیت ملی به همکاری با یکدیگر خواهیم پرداخت
این توافق به دلیل پافشاری جان کری دربردارنده یک جدول زمانبندی مشخص نیز هست که بر اساس آن جانشین حامد کرزی باید تا آخر این ماه سوگند یاد کند.
این ضرب‌الاجل برای تعیین رییس‌جمهور افغانستان تا پیش از برگزاری اجلاس ناتو در روزهای چهارم و پنجم سپتامبر سال جاری تعیین شده است. این اجلاس به تصمیم‌گیری درباره ماموریت «آموزش و مشاوره» ناتو در افغانستان خواهد پرداخت.
پیش از این، بسیاری از اعضای ناتو گفته اند که اگر رییس‌جمهور آینده افغانستان مشخص نشده باشد، تصمیم‌گیری درباره این ماموریت ممکن نخواهد بود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn