کارگران ساختمانی؛ بدون بیمه و در معرض بیشترین حوادث کاری

آذوح: به گفته رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی، "کم‌کاری" نمایندگان مجلس باعث شده تا یک میلیون کارگر ساختمانی در سال جاری فاقد بیمه باشند. طرح تغییر قانون بیمه کارگران ساختمانی ماه‌هاست که در مجلس معطل مانده است.
نمایندگان مجلس می‌گویند، طرح تغییر قانون بیمه کارگران ساختمانی را در کمیسیون بهداشت تصویب کرده و به هیأت رئیسه فرستاده‌اند، هیأت رئیسه پاسخی نداده، نتیجه آنکه حتی یک کارگر ساختمانی هم در سال ۱۳۹۳ بیمه نشده است.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی به خبرگزاری ایلنا گفته منابع مالی سازمان تامین اجتماعی به دلیل بررسی تغییر قانون بیمه کارگران ساختمانی در مجلس تامین نشده و به همین دلیل این سازمان نتوانسته کارگران ساختمانی را در سال جاری بیمه کند. به گفته اکبر شوکت، "کم‌کاری نمایندگان مجلس" باعث شده تا یک میلیون کارگر ساختمانی بدون بیمه پنج ماه از سال را بگذرانند.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با انتقاد از نمایندگان مجلس گفته است: «چندین ماه است که انواع و اقسام طرح‌ها به کمیسیون‌های بهداشت، اجتماعی و عمران برده می‌شود، اما هیچکدام از نمایندگان به اینکه کارگران ساختمانی زود‌تر بیمه شوند، فکر نمی‌کنند».
مشکل بیمه سال گذشته هم دامن کارگران ساختمانی را گرفت
مشکل بیمه کارگران ساختمانی تنها مختص سال جاری نیست. یک مقام مسئول در گفت‌و‌گو با ایلنا گفته: «تنها ۱۰ درصد از کارگران که در حوادث کار طی سال ۹۲ جان خود را از دست داده‌اند تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار داشتند که این موضوع نشان دهنده بیمه نبودن ۹۰ درصد از کارگران حادثه‌دیده است».
به گفته وی، تنها در سال گذشته، هزار کارگر ساختمانی دچار ضایعه نخاعی شده‌اند. این مقام مسئول اضافه کرده که شهرداری رقم قابل توجهی را بابت بیمه کارگران ساختمانی از کارفرما‌ها دریافت می‌کند اما این حق بیمه یا در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار نمی‌گیرد و یا آنکه پس از دخل و تصرف شهرداری‌ها به سازمان پرداخت می‌شود.
وی با انتقاد از عملکرد تامین اجتماعی در حوزه بیمه کارگران ساختمانی گفته: «سازمان تامین اجتماعی در بخش نظارت بر کارگاه‌ها برای اجرای بیمه اجباری ضعیف عمل می‌کند و گاه مشاهده شده که حتی پس از دریافت حق بیمه کارگران ساختمانی اقدام به بیمه کارگران نمی‌کند».
این در حالی است که وزیر تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرده: «امروز به جرات می‌توان گفت که هیچ ایرانی نیست که دفترچه بیمه درمان به او تعلق نگیرد و به دنبال آن هستیم که در سال ۹۴ این دفترچه‌ها به کارت‌های اعتباری تبدیل شود و اعتبار آن افزایش یابد».
وی ضمن اعلام این مطلب به ایلنا گفته که در سال جاری ۵۰۰ هزار نفر به تعداد بیمه‌شدگان ایران اضافه شده‌اند. اما ظاهرا کارگران ساختمانی جزو این ۵۰۰ هزار نفر نبوده‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn