تئوری توطئه در لبنان: آمریکا در تشکیل داعش دست داشته؟

آذوح: سوزان کیانپور
بی بی سی
تازه ترین تئوری توطئه که این روزها در لبنان در باره آن زیاد صحبت می شود احتمال دست داشتن آمریکا در به وجود آمدن دولت اسلامی ( داعش سابق) است.
یک مقام سابق دولت لبنان هنگام صرف نهار در رستورانی در مرکز بیروت به من گفت تئوری توطئه در خون مردم خاورمیانه است.
اشاره او به تازه ترین شایعه ای است که در شهر بر سر زبانهاست: "دولت آمریکا در تشکیل گروه دولت اسلامی که قبلا دولت اسلامی عراق و شام، خوانده می شد، دست دارد و هیلاری کلینتون نیز در کتابش موسوم به گزینه های دشوار به آن اذعان کرده."
در حالی که نیروهای دولت اسلامی هفته گذشته وارد خاک لبنان می شدند و صدها نفر با ترس و وحشت از دهکده عرسال، واقع در مرز لبنان و سوریه فرار می کردند، عده ای آمریکا را مسبب عملیات جهادی های دولت اسلامی معرفی می کردند.
ویدیوهای وحشتناکی که نشان دهنده رفتار بی رحمانه جهادی های دولت اسلامی با نیروهای مسلح لبنان بود، در اینترنت منتشر شد. همزمان این تئوری که آمریکا عامل ایجاد و تشجیع گروه موسوم به دولت اسلامی است، نیز مطرح شد.
عنوان کنندگان این تئوری، برای اثبات ادعای خود "دلیل" بسیار قوی می آورند و به اظهارات هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابقه آمریکا استناد می کنند. انتظار زیادی می رود خانم کلینتون قصد خود برای شرکت در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا را اعلام کند.
نفی شایعات
گروهی در لبنان به کتاب هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابقه آمریکا استناد کرده و می‌گویند آمریکا در ایجاد داعش دست داشته
در رسانه های اجتماعی لبنان، مطالبی که ظاهرا "بخش هایی" از کتاب هیلاری کلینتون است دیده می شود که در آنها ادعا شده، آمریکا دولت اسلامی را به وجود آورد تا منطقه را به خاطر منافع آمریکا بی ثبات کند.
این شایعات حتی سبب شد که وزارت خارجه لبنان دیوید هیل سفیر آمریکا در بیروت را احضار کند.
سفارت آمریکا در بیروت در تلاش برای بی اثر کردن شایعات، بیانیه ای در فیسبوک منتشر کرد که در آن آمده: "هر گونه صحبتی مبنی بر این که آمریکا دولت اسلامی عراق و شام را چیزی بیش از یک تشکیلات تروریستی فرض کرده، یا این که نقشی در ایجاد آن داشته یک دروغ آشکار است. اتهاماتی که خلاف این واقعیت در لبنان شنیده می شود، ساختگی است."
در حقیقت آنچه که هیلاری کلینتون گفته بود این است که کوتاهی در کمک به شورشیان سوری به سر بلند کردن دولت اسلامی منجر شد.
با توجه به سوابق آمریکا در حمایت از گروه های شورشی و چریکی؛ مثل مجاهدین در افغانستان که به ظهور القاعده منجر شد مطرح شدن چنین تئوری هایی خیلی تعجب آور نیست.
این واقعیت هم که متحدان آمریکا در خلیج فارس متهم به پشتیبانی از دولت اسلامی هستند، کمکی نمی کند.
اوکتاویوس پینکارد، کارشناس در تحلیل سیاست خارجی و سیاست های خاورمیانه که مدتی در بیروت تحقیق می کرده می گوید: "چنین داستان هایی زیاد است؛ عمدتا به این دلیل که واشنگتن نشان داده که همیشه تمایل دارد تغییر رژیم یک کشور را توسط دیگران انجام دهد. در یک چنین چارچوبی، حمایت از گروه های شورشی کار تازه ای نیست و تا این اواخر نیز حربه موثری نبوده است."
خدشه دار شدن وجهه
یک چنین شایعاتی ممکن است به منافع آمریکا در لبنان صدمه بزند. ملتی که آمریکا علاقه زیادی دارد قدرت نرم خود را در آنجا حفظ کند.
ولی این تئوری که به خاطر سر بریدن و کارهای وحشیانه ای که به دولت اسلامی نسبت داده می شود باید آمریکا را ملامت کرد، می تواند به وجهه آمریکا لطمه شدیدی بزند و این کشور با خطر از دست دادن حامیان خود مواجه شود.
جنگ داخلی سوریه تاثیر خود را در لبنان گذاشته است
عامر مراد، ساکن بیروت می گوید بیشتر مردم لبنان معتقدند دست آمریکا و عربستان سعودی یکی است و هنگامی که سرانجام نوبت به پول نفت برسد، برندگان نهایی شکست دولت اسلامی، عربستان سعودی و آمریکا هستند.
اوکتاویوس پینکارد، می گوید: "یک تحول مهم این است که ارتش لبنان و حزب الله در تلاششان برای جلوگیری از این خطر که جنگ داخلی سوریه به داخل خاک لبنان کشیده شود، با یکدیگر همکاری می کنند."
برداشت واشنگتن نیز این است که مناقشه در سوریه و لبنان به تدریج گسترش می یابد. و چنین به نظر می رسد که مثلت حزب الله، دمشق و تهران در حال پیروز شدن در نبرد تبلیغاتی است.
با این وجود، هنگامی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شروع حملات هوایی به مواضع دولت اسلامی را اعلام کرد، این کشور محبوبیت خود در فیسبوک را دوباره بازیافت.
عامر مراد، در فیسبوک نوشت که هیچ روزی به اندازه امروز از مداخله آمریکا خوشحال نبوده است.
شاید هنوز خیلی زود باشد که بگوییم ممکن است آمریکا بر اساس پیشرفت عملیاتش در عراق، محبوبیت از دست رفته خود در لبنان را باز یابد، ولی به نظر می رسد مردمی که معمولا طرفدار آمریکا هستند، در حال حاضر عقیده دیگری دارند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn